Vezměte to ze Zlína po modré… minimálně na letiště. 🙂

Batayporã leží ve státě Mato Grosso do Sul [matu grosu du sul]. Jedná se o vnitrozemský brazilský stát, který na jihu a západě tvoří hranici s Paraguayí a Bolívií. Ze severu sousedí se státy Mato Grosso (proto je lepší před Bataypořany vždy důsledně vyslovit celý název jejich státu včetně přízviska „jižní“ – do Sul) a Goiás, z východu pak s Minas Gerais, São Paulo a Paraná. Samotná Batayporã je vzdálena jen cca 50 km od hranice se státy São Paulo a Paraná (tvořené v těchto místech mohutným veletokem řeky Paraná), hrdě se tedy označuje jako městečko se strategickou polohou na rozhraní tří států.

Zmiňované česko-brazilské aktivity zde probíhají v subtropickém klimatu, pod mangovníky, palmami a papájovníky a v každodenním kontaktu se zástupci pro nás exotické brazilské fauny. Ačkoli místní rovinatá krajina je dnes převážně odlesněná a využívaná k zemědělství a chovu dobytka, při troše štěstí a trpělivosti se můžete i v bezprostředním okolí Bataypory setkat se stejnými zvířaty, jakými je vyhlášená (na brazilské poměry) nedaleká přírodní oblast Pantanal (více viz níže) – s papoušky, tukany, kajmany, kapybarami, tapíry, pásovci, mravenečníky apod. Klima v Bataypoře je po většinu roku horké (vrchol veder nastává v měsících prosinec až únor), pouze zimní měsíce (červen až srpen) mohou být chladnější (hlavně přes noc a po ránu). Nejvíce zde prší zpravidla v lednu a únoru.

Město São Paulo, ekonomickou metropoli Brazílie, dělí od Bataypory vzdálenost přibližně 800 km. I tak hlavní spojnice Bataypory se světem prochází právě tudy – pokud budete volit, zda letět z ČR do Ria nebo São Paula, pak pro cestu do Bataypory je druhá možnost jednoznačně lepší.

Nejobvyklejším spojením do Bataypory je autobus ze São Paula. Jednou za den jezdí přímá linka (odjezd vždy ve večerních hodinách na noc – na zač. roku 2019 odjížděl autobus ve 20:30 – může se měnit), která zastavuje v Batayporã. Odjíždí ze saopaulského nádraží Barra Funda (nezaměnit s větším nádražím zvaným Tietê), které se nachází u zastávky metra Palmeiras – Barra Funda. Nádraží poskytuje službu úschovy zavazadel. Jízdenku zakoupíte přímo na nádraží u okénka společnosti Motta (www.motta.com.br), je možné platit kartou (bohužel není možné si jízdenku rezervovat přes internet, pokud jste v zahraničí – je na to potřeba brazilská platební karta a brazilské daňové číslo CPF. Kromě období svátků však autobus zpravidla nejezdí plně vytížený). Na jízdence se pravděpodobně objeví jako cílová destinace Nova Andradina (větší město než Batayporã vzdálené 10 km; obě města mají velice časté autobusové spojení), protože Batayporã není zavedená v systému přepravní společnosti, třebaže tam autobus běžně staví. Raději však při nástupu řidičovi zdůrazněte, že jedete právě do Bataypory. Autobus obvykle zastaví nejprve u benzínové stanice Autoposto Tigrão na okraji města, která je oblíbená u brazilských šoférů – zde ještě nevystupujte, podruhé pak již oficiálně na malém autobusovém nádraží nedaleko od Radnice. Pro zakoupení jízdenek a rovněž při nástupu do autobusu budete muset ukázat pas (povinnost u všech linek, které protínají hranice brazilských států). Cílová stanice autobusu bude pravděpodobně město Dourados. Autobus je pohodlný (dovnitř si vezměte něco teplejšího, klimatizace často hodně chladí), má WC, v pravidelných intervalech po 3 až 4 hodinách dělá zastávky u velkých občerstvovacích stanic (řidič vždy před otevřením autobusu oznámí /v portugalštině/, jak dlouhá bude zastávka). Vzdálenost do Bataypory překoná za cca. 11 hod.

Pokud je 11 hodin v autobuse pro vás příliš, můžete se přiblížit vnitrostátním letem, buď do Campo Grande (hlavní město státu Mato Grosso do Sul – bude zbývat cca 300 km po zemi, tj. cca 5 hod autobusem Motta), Presidente Prudente (stát São Paulo – cca 250 km po zemi a 5 hod, pokud chytnete přímý autobus Motta) nebo Maringá (stát Paraná – cca 250 km a 6 až 8 hod autobusem Maringá Expresso). Zmíněných autobusových spojů také využijte, pokud se budete přibližovat k Bataypoře po zemi z jiného směru, např. od Pantanalu (přes Campo Grande) nebo od vodopádů Iguaçú (přes Maringá). V Brazílii je samozřejmě možné si též pronajmout vůz (ve velkých městech), je to ale poměrně nákladné, vzdálenosti jsou veliké a řízení může být únavné.
Při cestovních plánech či komunikaci s krajany nezapomeňte, že stát Mato Grosso do Sul má jiné časové pásmo než stát São Paulo – je zde o hodinu méně. Časový posun oproti ČR je 5 nebo 6 hodin, v závislosti na tom, zda je v ČR letní nebo zimní čas.
Dlouhou dobu nebylo v Bataypoře jiné možnosti přespání, než u pohostinných krajanů doma. Dnes se město pyšní vlastním hotelem se službami na velmi solidní úrovni. Jedná se o hotel Vale do Ivinhema (www.hotelvaledoivinhema.com), kde je možno si rezervovat ubytování přes internet.

Co v Bataypoře dělat?
Doporučujeme návštěvu muzea Centro de Memória, turistiku (pěší či cyklo) s možností využití značených cest KČT, rybaření, výlety na lodi, návštěvu zemědělských farem – poznání života brazilských honáků krav, pozorování krokodýlů a dalších exotických zvířat ve volné přírodě. Veškeré aktivity je třeba domluvit na místě s krajany, protože organizovaný cestovní ruch zde doposud nefunguje. Pro výlety do vzdálenějších míst v kraji, logistiku apod. doporučujeme lokální cestovní kancelář v Nova Andradina: Clara Chulli – Personal Travel. Adresa: Rua Elizabeth Robiano, 970, Nova Andradina – MS, 79750-000, Tel: (+55 67) 98149-7404 (i whatsapp), (+55 67) 3441 9226. E-mail: clarachulli@gmail.com

Co vzít s sebou?
Do místního kraje se hodí repelent a oblečení přiměřené aktivitám, které hodláte provozovat, rozhodně i nějaké oblečení pro společenské události – dlouhé kalhoty a košile pro muže atd. Nezapomeňte, že Brazílie je v řadě ohledů konzervativnější než běžné české prostředí, což pro vnitrozemí platí silněji než pro přímořská turistická letoviska. Krajané ocení české dárky, jakými jsou typické nápoje nebo ingredience pro přípravu tradičních českých jídel, které nejde v Brazílii sehnat – např. křen, česká hořčice, polohrubá mouka, koření, domácí marmelády z českých plodin, kvalitní trvanlivé sýry, apod.

V Bataypoře a na přilehlých farmách žije celkem cca 11.000 lidí, na brazilské poměry se jedná o venkov. Naleznete zde všechny základní služby, obchody, restaurace, lékařskou ordinaci, banku, poštu (větší nabídka obchodů pak je v nedaleké Nova Andradina). Doporučujeme vézt s sebou dostatek hotovosti v brazilských reálech, výběr peněz z bankomatu může být problém. Je zde běžně mobilní signál, v domácnostech wifi, zásuvky nejčastěji na 110 V (hodí se mezinárodní adaptér).

Česky se v Bataypoře plně domluvíte se 4-5 lidmi, další členové krajanské komunity umí alespoň základní fráze. Používaným jazykem je samozřejmě portugalština, vzhledem k relativní blízkosti paraguayských hranic je zde populace více zvyklá dorozumět se i ve španělštině.

Batayporã je díky svému venkovskému charakteru velmi bezpečné místo, kde život plyne svým vlastním tempem. Pro místní je nejdůležitější lidská přítomnost a trávení času spolu, při pečení masa (tzv. churrasco), popíjení maté, s hudbou, tancem – vždy s dobrou náladou. Návštěva Bataypory tak může být skvělou oázou klidu, reflexe a hlubšího vnímání času a prostoru během vašeho putování Brazílií, což vynikne zvláště v kontrastu s velkými městy a exponovanými turistickými oblastmi. Stopy české kultury a kontakt s českými krajany vám přinese zážitky, které jsou zcela jedinečné. Pamatujte zároveň, že Batayporã je malé místo, kde se většina lidí navzájem zná a každý cizinec je všem na očích. Vaším chováním zde reprezentujete celou Českou republiku, o jejíž příznivý obraz v očích místní společnosti krajané dlouhodobě usilují.
Pobyt v Bataypoře můžete napojit v rámci vaší cesty po Brazílii následovně: Campo Grande (300 km) je jednou ze vstupních bran do oblasti Pantanal, ideální pro pozorování ptáků a zvířat. (Podmínky jsou zde ještě lepší než ve vyhlášené Amazonii, kde se zvířata snadno ukryjí v hustém porostu. Krajina Pantanalu je částečně otevřená – převládají bažiny a lesní remízky.) Další možností je návštěva turisticky vyhlášené oblasti Bonito, kde je možné šnorchlovat v průzračných vodách řek a pozorovat ryby. Ke světoznámým vodopádům Iguaçú je to z Bataypory kolem 600 km (lze překonat autobusem s přestupem v Maringá).

Upozornění: Informace v této sekci mohou snadno podléhat změnám. V případě problémů nebo jakékoli situace tísně se můžete obrátit na místní honorární konzulát ČR (viz sekce kontakty).